מגוון הטיפולים » טיפולי שורש
לחץ להגדלה

מי מאיתנו לא חש בשיניו במגע עם קור או חום?

השן הן איבר חי, המקיים מערכת יחסי גומלין ביולוגית עם סביבתו. בכל שן, קיימות מערכות כלי דם ועצבים, אשר שומרות על חיות השן ועל העברת המסרים התחושתיים.שורשי השיניים הם העמודים המעגנים את השיניים ללסתות, בעזרת מערכת מתוחכמת של סיבים. בתוך שורשים אלו קיימות תעלות קטנות שבתוכן עוברים כלי הדם והעצבים הנותנים לשן את חיותה. תעלות אלו נקראות תעלות מוך השן. קיימות שיניים עם תעלת מוך אחת ושיניים עם 4 ואף 5 תעלות מוך.

במקרים, בהם קיימת פגיעה במוך השן, יש צורך בהתערבות, על מנת לרפא את השן ולמנוע התפשטות זיהום אל הלסת או דרך מחזור הדם לשאר חלקי הגוף.

בדרך כלל ניתן להבחין בין מספר גורמים של פגיעה במוך השן:

  • עששת: נגרמת כתוצאה מפעילות חיידקים ההורסים את החלק הקשה של השן ומתחפרים בה. כאשר קיים מוקד עששתי, עלולים לעבור חומרים רעילים לתוך המוך ולגרום לדלקת. אם הדלקת קלה, סילוק הזיהום וביצוע שחזור יאפשר למוך להתרפא, אולם כאשר מדובר בעששת נרחבת, כמות הרעלנים שחדרו למוך רבה, נוצרת דלקת חריפה או שנגרם נמק למוך השן. במקרה זה חשים ,בדרך כלל, בכאב עז ויש צורך לפתוח את לשכת המוך ולבצע טיפול שורש.
  • חבלה מכאנית: בחלק ניכר של מקרים אלו, נפגעת שלמות מוך השן, בין אם כתוצאה כקרע בכניסת כלי הדם והעצבים לתעלת המוך, וכתוצאה מכך היווצרות דלקת קשה ואף נמק של המוך הנמצא בתוך התעלה, או שבר של השן, הגורם לפגיעה מכאנית במוך ולחדירת זיהום לתעלה.
  • מחלת חניכיים מתקדמת:גורמת נזק קשה למערכת האחיזה של השיניים. העצם המחזיקה את השיניים בלסת נסוגה ונוצר כיס חניכיים. בתחתית הכיס קיימות מושבות של חיידקים המייצרים רעלנים. במקרים מסוימים, מגיע הכיס עד לקצה השורש והזיהום חודר דרך פתח הכניסה של המוך או דרך תעלות צדדיות  אל פנים השן, ומזהם את המוך. במקרה כזה עלולים להווצר דלקת חריפה ואף נמק של מוך השן, המחייבים ביצוע טיפול שורש או עקירת שן.
  • שחזורים עמוקים בשיניים: הנדרשים בשל קיומו של נגע עששתי נרחב או בשל שברים בכותרת השן, מחייבים עבודת ניקוי קרובה מאוד למוך השן. במקרים בהם גם לאחר הטיפול המוך אינו מתאושש, עלולים להופיע כאבים חזקים המצביעים על קיומה של דלקת חריפה וצורך בטיפול שורש. לעיתים, אחרי ביצוע שחזור נרחב, אין כל תגובת כאב אולם לאחר זמן ממושך, נוצר אבצס, דבר המצביע על נמק של המוך ודלקת ברקמות הסובבות את השן. במצב זה, יש לבצע טיפול שורש בדחיפות על מנת למנוע מהזיהום להתפשט דרך כלי הדם והלימפה אל מוקדים אחרים באזור הראש והצוואר.

מהו טיפול שורש?

בטיפול שורש חושפים את מוך השן הפגוע ומסירים אותו. לאחר מכן מנקים בעזרת פצירות זעירות את תעלות השורש, שוטפים בחומרי חיטוי, מייבשים היטב ואוטמים את התעלות על ידי חומר דמוי גומי.

בדרך כלל אין צורך בטיפול אנטיביוטי, וריפוי ראשוני מושג תוך כ-10 ימים. במקרים של נמק או של אבצס, יש להמתין לעיתים עד שנה כדי להגיע לריפוי המקום.

סיכויי ההצלחה בביצוע טיפולי שורש גבוהים ותלויים בחומרת המחלה, במבנה השן וביכולת הריפוי והבריאות של המטופל ובמיומנות המטפל.

מהו חידוש טיפול שורש?

כאשר הנגע הדלקתי לא התרפא או כאשר נוצר זיהום חוזר, הרי שמדובר במצב בו השן לא הבריאה ויש לשקול את עתידה.

מדוע זה קורה?

בחלק גדול מהמקרים, לא ניתן להצביע על סיבה חד משמעית שבגללה לא הצליח טיפול השורש הראשון: מבנה חריג של השן שלא מאפשרת ניקוי מושלם, סדק שלא ניתן לזהותו בצילום, שן שלא שוחזרה בזמן ועקב כך נגרמה דליפה של חיידקים מחלל הפה לתוך השורשים או עששת שלא זוהתה במועד וגרמה לזיהום הטיפול הראשון.

יש לזכור כי, לאחר ביצוע טיפול שורש, מאבדת השן את היכולת התחושתית ולכן לא ניתן לחוש בכאבים. לכן, לאחר ביצוע טיפול שורש יש חשיבות רבה לקיום ביקורת תקופתית ומעקב כדי לזהות במועד כל נגע שמתפתח ולסלקו במהירות.

כניסיון אחרון להציל את השן, ניתן לשקול ביצוע חידוש טיפול שורש. לא בכל שן ולא בכל מצב ניתן לבצע חידוש טיפול שורש, והדבר תלוי, בין השאר, במבנה האנטומי של השן, בנזקים הקיימים בשורשים ובתעלות, בסוג חומר המילוי, במצב החניכיים ועוד. על הרופא הבודק את האפשרות לביצוע חידוש טיפול שורש, לבדוק את כל הפרמטרים הקשורים בשן ולהחליט מראש מהם הסיכויים לביצוע הטיפול. מומלץ שהמטופל יהיה שותף להחלטה ויקבל את מלוא המידע הרלוונטי.

אם הוחלט לחדש את טיפול השורש, יש לפרק מהשן את כל השחזורים הקיימים: סתימה, כתר או מבנה, וליצור חלל גישה נוח. בשלב הבא יש להוציא בעדינות את מילוי התעלות, לנקותן, לשטוף אותן, ליבש ולאטום שנית. בחלק מהמקרים נדרש טיפול אנטיביוטי משלים.

סיכויי ההצלחה בביצוע חידוש טיפול שורש במקרים המתאימים עומד על כ-50%, והטיפול נחשב כטיפול בעל סיכוי אי הצלחה גבוה, יחסית. יחד עם זאת, אם הטיפול מצליח, ניתן להמשיך להשתמש בשן שטופלה.

אפיסקטומי - כריתת חוד השורש

במקרים מסוימים, גם לאחר ביצוע טיפול שורש או חידוש טיפול שורש, לא ניתן להגיע לריפוי ראוי של הנגע הדלקתי סביב חוד השורש. בחלק מהמקרים, לא ניתן לבצע חידוש של הטיפול בגלל המצאות ברגים בתעלות, מבנה השן שאינו מאפשר גישה לאזור הנגע או רצון להמנע מפירוק שיקומים גדולים ויקרים בשן.

במקרה של חוסר גישה לקצה השורש או כטיפול משלים לזירוז ריפוי לאחר חידוש טיפול שורש, תבוצע כריתה של חוד השורש.

כאשר ניתן לזהות ברמת ודאות גבוהה את גבולות הנגע הדלקתי, וקיימת גישה כירורגית אליו, ניתן לבצע פרוצדורה הנקראת "אפיסקטומי" או "כריתת חוד השורש". הפרוצדורה נעשית תחת אלחוש מקומי, פתיחת "חלון" קטן בחניכיים באזור הקרוב לנגע, ניקוי המקום, קיטום קצה השורש הבעייתי וסתימת פתח התעלה על ידי חומר סתימה (סתימה רטרוגרדית). לאחר מכן, נתפרים החניכיים חזרה במקומם. ריפוי ראשוני מושג תוך מספר ימים וריפוי הנגע לאחר מספר חודשים. שיעור ההצלחה של פרוצדורה זו אינו עקבי ונע בין 50% ל-90%.


*  שם:
*  טלפון:
*  אימייל:

הודעה:


דוא"ל

4smiles@4smiles.com

טלפון

          09-7740783

          09-7724895

פקס

          09-7728387


כתובת

מרכז גירון

ז'בוטינסקי 5, רעננה

קומה ראשונה, חדר 124